Aktualności Kolposkopia


Urządzenie do przeprowadzania badania kolposkopii

Kolposkopia

Kolposkopia jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w ocenie dolnego odcinka dróg rodnych. Do jego wykonania wykorzystuje się kolposkop. Badanie jest niebolesne, nieinwazyjne i trwa zaledwie kilkanaście minut, można je bezpiecznie wykonać w ciąży.

Służy przede wszystkim diagnostyce stanów przednowotworowych w obrębie dolnych dróg rodnych. Dzięki tej metodzie możliwe jest stosunkowo dokładne rozróżnienie stanów łagodnych i potencjalnie złośliwych. Wynik badania kolposkopowego jest dostępny od razu po jego wykonaniu.

Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?

Badanie kolposkopowe proponowane jest zwykle przez ginekologa jako kolejny etap diagnostyczny po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego w celu dokładniejszej oceny zmian w obrębie szyjki macicy. Skierowanie do wykonania procedury można również uzyskać w przypadku uwidocznienia w badaniu ginekologicznym zmian o podejrzanym wyglądzie.

Ponadto badanie wykorzystuje się w diagnostyce infekcji m.in. HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego), w przypadku występowania krwawień po współżyciu, oceny ektopii szyjki macicy czy też diagnostyki nawracających infekcji dróg rodnych, a także podejrzenia zmian przednowotworowych w obrębie sromu oraz pochwy.

Przygotowanie do kolposkopii

Przygotowanie do badania kolposkopowego nie jest skomplikowane i nie różni się niczym od przygotowania do zwykłego badania ginekologicznego. Najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, zaraz po zakończeniu krwawienia. Zaleca się wstrzymanie od współżycia oraz przerwanie przyjmowania leków dopochwowych 24–48 godzin przed badaniem.

Kolposkopia – czy badanie boli?

Wiele kobiet unika badania, ponieważ obawia się bólu. To błędne myślenie, ponieważ badanie jest bezbolesne, nie wymaga podania znieczulenia. Odbywa się w trakcie wizyty w gabinecie, nie są potrzebne warunki szpitalne. Po kolposkopii pacjentka może wrócić do codziennego funkcjonowania.

Pacjenci którzy chcą zarezerwować wizytę komercyjną u lekarza ginekologa, muszą wpłacić 35zł kaucji bezzwrotnej lub w pełni opłacić wizytę zgodnie z cennikiem. W przypadku wpłacenia kaucji przed wizytą należy dopłacić resztę zgodnie z cennikiem w Rejestracji CM ARNICA.

UA EN PL
Przejdź do zawartości