Dzień Mamy

Dziś mamy Dzień Mamy…

Dziś mamy dzień mamy
my nasze Mamy kochamy
jeśli na Dzień Mamy
te laurkę damy
to pięknie wyznamy
że Mamy kochamy!

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

Niepłodność jest istotną kwestią zdrowia reprodukcyjnego oraz wpływa negatywnie na życie i funkcjonowanie kobiet. Zdrowie kobiety zależy w dużym stopniu  od sposobu żywienia i stylu życia. Narastająca epidemia niepłodności staje się poważnym problemem cywilizacyjnym. Brak możliwości posiadania potomstwa ma negatywny wpływ zarówno na osoby bezpośrednio tym dotknięte, jak społeczeństwo. Leczenie cechuje się wysokimi kosztami, możliwymi powikłaniami i niską skutecznością. Złożone przyczyny niepłodności, jak i ich udowodniony związek z dietą oraz stylem życia cywilizacji zachodniej skłaniają do wielodyscyplinarnego postępowania terapeutycznego. Biorąc pod uwagę skalę problemu, zmiana stylu życia i diety może mieć decydujące znaczenie dla sukcesu prokreacyjnego wielu par.

Wśród kobiet, które doświadczyły niepłodności zaobserwowano zwiększone ryzyko dystymii i zaburzeń lękowych, co może świadczyć o negatywnym wpływie niepłodności na ich życie i funkcjonowanie.

DOBROSTAN KOBIETY A NIEPŁODNOŚC.

Zdrowie kobiety zależy od wielu czynników, m.in. stylu życia, sposobu żywienia, stosowania używek, aktywności fizycznej, środowiska społecznego oraz pracy, uwarunkowań genetycznych i opieki zdrowotnej. Istotna jest również pra­widłowo zbilansowana dieta, zasobna w niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne, które mogą pomóc utrzymać płodność oraz zdrowie.

Niepłodność może być skutkiem blokady psychicznej, a zwłaszcza silnego stresu. Dlatego gdy kobieta przez długi czas nie może zajść w ciążę, warto się zastanowić, czy w życiu jej i partnera istotnej roli nie odgrywają czynniki stresogenne bądź emocjonalne.

WPŁYW MASY CIAŁA NA PŁODNOŚĆ

Prawidło­wa masa ciała sprzyja właściwemu funkcjonowaniu układu rozrodczego. War­tość wskaźnika BMI (Body Mass Index) może oddziaływać na płodność i powodować ujawnianie się zaburzeń owula­cji u kobiet. Obniżenie się płodności w wyniku niedowagi lub nadwagi jest powiązane ze zmianami metabolicznymi i hormonalnymi.

Wśród kobiet, u których obserwowano niedowagę, stwierdzono dłuższy okres czasu podjętych starań o zajście w ciążę w porównaniu z kobietami o prawidłowej masie ciała Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko zaburzeń owulacji i płodności. Wyższe wartości wskaźnika BMI u kobiet wpływają negatywnie na wyniki leczenia metodą indukcji jajeczkowania oraz na rezultaty leczenia in vitro.

Naukowcy wywnioskowali, że nie tylko ilość tkanki tłuszczowej reguluje funkcje reprodukcyjne u kobiet, ale także dostępność energii, więc odpowiedni bilans energetyczny.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE

Odpowiedni sposób odżywiania, właściwy dobór składników odżywczych, produktów oraz ich wzajemny stosunek, mogą korzystnie wpływać na płodność.

Białko – w zmniejszeniu ryzyka niepłodności istotne jest zastąpienie spożycia biał­ka zwierzęcego białkiem roślinnym. Badania wskazują na to, że spożycie dodatkowej porcji mięsa (przede wszystkim kurczaka, indyka i w mniejszym stopniu czerwonego mięsa) w ciągu dnia, przy zachowaniu dziennej kaloryczności diety, wiązało się ze wzrostem ryzyka niepłodności o 32%.

Kwasy tłuszczowe – odpowiedni dobór kwasów tłuszczowych istotny w zachowaniu zdrowia. Szczególną rozwagę należy zachować przy spożyciu kwasów tłuszczowych trans, które mogą przyczyniać się do zwięk­szonego ryzyka wystąpienia niepłodności, a występują w wyrobach cukierniczych i ciastkarskich, margarynach twardych oraz produktach typu fast food.

Węglowodany – wyższe spożycie węglowodanów i produktów o wysokim indeksie glikemicznym (ziemniaki, biały ryż) jest  powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niepłod­ności u  zdrowych kobiet. Z kolei spożycie produktów o niskim indeksie glikemicznym (ciemne pieczywo, brązo­wy ryż) nie zwiększa tego ryzyka.

Błonnik pokarmowy – zwiększenie spożycia błonnika zmniejsza ryzyko wystąpienia niepłodności. Dieta bogata w błonnik pokarmowy oraz produkty o niskim indeksie glikemicznym, będące źródłem węglowodanów, korzystnie wpływają na płodność kobiet

Witaminy

Zwiększona podaż antyoksydantów jest pozytywnie związana z płodnością u kobiet . Większa podaż β-karotenu, witaminy C i wi­taminy E wpływała korzystnie na czas zajścia w ciąże.

Bogatym źródłem witaminy C są produkty roślinne, przede wszystkim surowe warzywa i owoce (czerwona papryka, natka pietrusz­ki, owoce cytrusowe i jagodowe). Najwięcej witaminy E znajduje się w olejach, oliwie z oliwek, migdałach, pistacjach, awokado, nasionach sezamu, dyni i słonecznika, z kolei β-karoten występuje głównie w czerwonych, pomarańczo­wych, żółtych i ciemnozielonych owocach i warzywach.

Witamina D – niedobór witaminy D może być zwią­zany z obniżoną rezerwą jajnikową wśród kobiet w późnym wieku rozrodczym. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje kobietom planującym ciążę su­plementację diety witaminą D w ilości 2000 IU na dobę.

Witamina B6 – jest odpowiedzialna za utrzy­manie prawidłowego stężenia progesteronu, a w połączeniu z kwasem foliowym obniża poziom homocysteiny.  Źródłem witaminy B6 w diecie są przede wszystkim peł­noziarniste produkty zbożowe, mięso drobiowe, jaja, ryby, banany, awokado, warzywa liściaste i skrobiowe.  Kwas foliowy, którego naturalnym źródłem są przede wszystkim zielone warzywa, owoce i nasiona, chroni przed wystąpie­niem wad cewy nerwowej płodu oraz wpływa na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi. Witamina B12 razem z witaminą B6 i kwasem foliowym również obniża poziom homocysteiny we krwi. Stwierdzono, że niedobór witaminy B12 może również przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń owulacji oraz do niepłodności wśród kobiet.

SKŁADNIKI MINERALNE

Selen – znaczne ilości tego składnika znajdują się w produktach zbożowych, owocach morza, jajach, drożdżach, pomido­rach, szparagach, brokułach i orzechach (przede wszystkim w orzechach brazylijskich). Biodostępność selenu wzrasta, gdy dieta bogata jest w witaminy A, C i E.

Jod – zalecana dawka jodu dla kobiet planujących ciążę to 200 μg na dobę. Żywność bogata w ten składnik to przede wszystkim ryby (dorsz, halibut, w mniejszym stopniu śledzie bałtyckie), skorupiaki i mięczaki.

Żelazo – suplementacja żelazem redukuje zagrożenie pojawienia się niepłodności wynikającej z zaburzeń owulacji. Uzupełnianie tego składnika powinno zostać włączone wśród kobiet z nie­dokrwistością, planujących ciążę, a następnie kontynuowane po ukończonym 8. tygodniu ciąży – zmniejsza to ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Bogatym źródłem żelaza są głównie mięso, jaja, suche nasiona roślin strączkowych, natka pie­truszki i ciemne pieczywo.

Miedź – jej przemiany są bezpośrednio związane z przemianami żelaza, a niedoborom miedzi towarzyszy obniżony poziom hemoglobiny (często mylony z deficytem żelaza). Produkty bogate w ten składnik – płat­ki owsiane, otręby pszenne, orzechy, nasiona słonecznika i kakao.

Cynk – wykazuje działanie antyoksydacyjne, hamując powstawanie reaktywnych form tlenu. Oprócz tego jest konieczny do właściwego przebiegu owulacji oraz cyklu menstruacyjnego [3, 29]. Jego źródłem są przede wszystkim ciemne pieczywo, kasza gryczana, jaja i mięso.

KAWA CZY HERBATA?

Brak jest jednoznacznych badań na temat korzystnego bądź negatywnego wpływu kofeiny na płodność kobiet, jednak istnieją opracowania sugerujące, iż może ona oddziaływać nieko­rzystnie. Nadmiar kofeiny może zwiększać ryzyko poronienia wśród kobiet ciężarnych, a przyjęcie ponad 500 mg. wydłuża czas zajścia w ciążę.

Liczne badania dowiodły, że zawartość kofeiny w naparach kawy rozpuszczalnej była większa niż w naparach kawy mielonej. A także stwierdzono, że napar kawy mie­lonej z zastosowaniem młynka domowego zawierał mniejsze ilości kofeiny niż napar kawy mielonej w postaci handlowej.

Spożycie herbaty zawierającej kofeinę wpływało niekorzystnie na szansę zajścia w ciążę kobiet poddanych leczeniu bezpłodności oraz wydłuża czas zajścia w ciążę.

Alkohol wpływa niekorzystnie na możliwość zajścia w ciążę!

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA A ZAJSCIE W CIĄŻE

Aktywność fizyczna korzystnie oddziaływa na zdrowie i zdolności reprodukcyjne oraz zapobiega problemom niepłodności, związanym z zaburzeniami owulacji. Jednak należy zawsze rozważyć i dostosować intensywność ćwiczeń do ak­tualnego stanu zdrowia.

Więc – utrzymanie prawidłowej masy ciała, zacho­wanie odpowiednich zasad żywienia, w tym odpowiednich proporcji składników odżywczych w diecie, eliminacji nie­których składników i produktów oraz właściwej podaży antyoksydacyjnych (A, C, E), witamin z grupy B, witaminy D oraz składników mineralnych, w tym selenu, jodu, żelaza, cynku i magnezu, mogą sprzyjać utrzymaniu i poprawie płodności wśród kobiet.

Również zachowanie odpowiedniego stylu życia, uwzględ­niającego zmniejszenie spożycia kofeiny i alkoholu oraz włączenie umiarkowanej aktywności fizycznej, mogą pozy­tywnie wpływać na zdrowie reprodukcyjne kobiet.

Chcesz uzyskać specjalistyczną pomoc  – zapraszamy na konsultacji  w CM Arnica!
Skorzystaj z naszych usług: Ginekolog, psycholog, dietoterapeuta?

Źródło:

Lucyna Ostrowska1, Urszula Karecka1.  Wpływ diety i aktywności fizycznej na płodność kobiet.
Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 1, 51–56.
https://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/Presentations0/08-2018-3Maksym.pdf

Opracowanie:

mgr Lesya Sowińska
Dietoterapeuta CM ARNICA

 

 

 

UA EN PL
Przejdź do zawartości