Jak unikać upałów ?
➡️Należy przebywać w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą,
➡️Jeżeli w miejscu zamieszkania nie można utrzymać chłodu, należy spędzić 2-3 godziny dziennie w chodnym miejscu (np. klimatyzowanym budynku publicznym).
➡️Unikać wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia.
➡️Unikać forsownego wysiłku fizycznego.
➡️Pozostawać w cieniu.
➡️Nie zostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanym pojeździe.
Jak zadbać o chłodzenie i nawodnienie organizmu❓
➡️Należy korzystać z chłodnych pryszniców i kąpieli.
➡️Zastępczo stosować gotowe okłady i kompresy chłodzące, nasączone zimną wodą ręczniki czy gąbki, kąpiele stóp w zimniej wodzie, itp.
➡️Nosić lekką, nie przylegającą do ciała odzież z tkanin naturalnych; wychodząc na zewnątrz założyć kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.
➡️Zadbać o regularnie picie wody, przy czym unikać napojów zawierających cukier lub alkohol.
Czy podawać maluchowi coś do picia w upalne dni ?
W pierwszym półroczu życia maluszka, gdy mama karmi wyłącznie piersią, pokarm zaspokaja potrzeby dziecka również w upalne dni. Podczas upałów organizm mamy produkuje mleko bardziej wodniste, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie maluszka. Dlatego dziecko, któremu chce się pić, będzie samo sygnalizowało potrzebę częstszych karmień. Podczas upałów karmienia mogą trwać krócej i może być ich więcej.
Mamy powinny także zadbać o odpowiedni poziom wody w swoim organizmie. Utrzymanie laktacji to wysiłek dla organizmu kobiety, tym bardziej w upalne dni, kiedy pocimy się obficiej, należy spożywać odpowiednie ilości płynów. Z reguły jest to około 2,5- 2,7 litra dziennie, choć przy temperaturach wyższych niż 30 C, można pić wody więcej. Dobrym pomysłem w upały są także niesłodzone soki owocowe i warzywne, chłodniki, mrożone herbaty, kefiry naturalne niesłodzone, jogurty, kwas chlebowy lun tradycyjne kompoty, chociaż niskosłodzone.
Zdrowe nawyki 🌺
Coraz więcej dbamy o siebie, o swój wygląd, sprawność, samopoczucie, zdrowie, również sylwetkę. Jednak należy pamiętać także o jeszcze jednym bardzo ważnym elemencie, zwłaszcza w upały – dbaniu o odpowiednie nawodnienie. Woda jest niezbędna do odpowiedniego prawidłowego działania naszego metabolizmu. Żeby właściwie funkcjonować, mięć energię, koncentrację, odnajdować w sobie siłę do pokonywania codziennych wyzwań potrzebujemy odpowiednio się nawadniać.
Żeby zbudować nawyk regularnego sięgania po wodę, stosując kilka łatwych sposobów:
– warto zawsze mieć butelkę z wodą pod ręką, sam jej widok przypomina już nam o wypiciu kilku łyków, Ważne jest żeby pijąc wodę nie wytrać minerałów i żeby nie wypłukiwać ich z naszego organizmu,
– ustawić sobie alarm „przypominajkę” w telefonie,
– do codziennego picia wybrać wodę, która nam smakuje i najbardziej nam odpowiada,
– wybierać wodę z większą zawartością minerałów, takich jak magnez, wapń, sód i chlorki. Najlepiej sprawdzą się w upały wody średniozmineralizowane oraz wysokozmineralizowane, w takie dni dobrze również wybierać wody o zwiększonej zawartości soli,
– do wody możemy również dodać owoce, warzywa i zioła, m. in. cytrynę, ogórek, miętę.
Warto jednak zadbać o nasze codzienne nawodnienie.
🌞Upały – to okres bardziej wymagający dla naszego organizmu, bo z potem tracimy elektrolity, które powinny być obowiązkowo uzupełniane. W przeciwnym wypadku narażamy się na osłabienie i odwodnienie.
Artykuł przygotowała
Lesya Sowińska Dietoterapeuta/Psychodietetyk CM Arnica
Źródła:
Paul Pitchford, 2010. Odżywianie dla zdrowia. ISBN 1-5564330-8