Kobieta w czasie kwarantanny

Kobieta w czasie kwarantanny. Jak sobie radzić z codziennym stresem?

Stres jest nierozerwalną częścią naszego życia w większym bądź mniejszym jego nasileniu. Możemy podzielić go na stres pozytywny i negatywny.Pozytywny mobilizuje nas do działania, a negatywny (a raczej przedłużający się) związany jest ze stale występującymi bodźcami stresowymi, które mają duży wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie.

Odizolowanie się od innych, ciągłe sprawdzanie mediów społecznościowych, obawa o własne życie oraz o życie i zdrowie naszych bliskich wpływa negatywnie na nasze ciało i umysł, a co za tym idzie prowadzi do nasilenia stresu oraz występowania poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Jak sobie z tym poradzić? Trudno unikać stresu, który pochłania nas w tym trudnym czasie ,ale można nauczyć się panować nad nim oraz ograniczyć jego wpływ. Oto kilka wskazówek:

1. Wykorzystajmy czas w domu produktywnie. Żyjemy w ciągłym pośpiechu i podążaniu ku lepszemu życiu, staramy się robić kilka rzeczy na raz ,planujemy nasz czas co do minuty. A może teraz jest ten moment aby zastanowić się czego właśnie potrzebujemy i czy wybrane przez nas cele i plany rzeczywiście prowadzą nas do lepszego życia.

2. Wspierajmy się na wzajem. Pamiętajmy i dbajmy o nasze relacje z innymi. Chociaż nie możemy spotykać się w normalnym trybie, ale zawsze jest opcja online albo telefonicznie. Natłok czasami zbędnej informacji o pandemii jest uciążliwy dla każdego z nas, więc kluczowym aspektem jest wsparcie rodziny i bliskich nam osób.

3. Skracajmy czas poświęcany mediom społecznościowym do MINIMUM. Zgodnie z raportem ONZ dotyczącym związku Covid-19 ze zdrowiem psychicznym: nieprawdziwe, wzbudzające i szerzące panikę informacje w mediach powodują wzrost niepokoju i stresu w społeczeństwie. W związku z tym warto analizować informacje i kierować się zdrowym rozsądkiem.

4. Wysiłek fizyczny. Systematyczna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy, wspomaga gospodarkę hormonalną, przeciwdziała depresji a także poprawia koncentracje oraz prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu. Dodatkowo jest czynnością przyjemną i nie zabiera dużo czasu.

5. Pomoc psychologiczna. W przypadku gdy odczuwamy pogorszenia stanu psychicznego, niepokój oraz nasilenie stresu możemy skorzystać ze wsparcia specjalistów, na przykład psychologów bądź psychiatrów. W tym trudnym czasie należy szczególnie dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne oraz nie bać się prosić o pomoc…

Autor: Psycholog mgr Marta Popil – specjalista Gabinetu Odnowy Biologicznej.

UA EN PL
Przejdź do zawartości