Pielęgniarka szczepi uśmiechnięte niemowle

SZCZEPIENIE PRZECIW
HPV DLA DZIECI

Co to jest HPV?

Wirus HPV może mieć charakter niskoonkogenny lub wysokoonkogenny. Zakażenie HPV wysokoonkogennymi typami 16 i 18 niesie ryzyko powstania raka szyjki macicy, a zakażenia HPV są obecnie najbardziej rozpowszechnioną chorobą przenoszoną drogą płciową na świecie.

Zmieńmy to!

Niestety, Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w Unii Europejskiej pod względem zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy.

Ten typ raka jest w naszym kraju drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych kobiety (w Polsce codziennie 5 kobiet umiera na raka szyjki macicy). Wyniki jego leczenia są niezadowalające, ponieważ często wykrywany jest zbyt późno, w wysokim stopniu zaawansowania klinicznego.

Specjaliści szacują, że rozpowszechnienie szczepień przeciw wirusowi HPV wśród nastolatek oraz młodych kobiet spowoduje w ciągu 15-20 lat zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy o ok. 76-96%.

Należy pamiętać, że osoby zaszczepione powinny również wykonywać regularnie badania cytologiczne.

Zalecany preparat: Cervarix
Kwalifikacja do szczepienia przez lekarza pediatrę.

Jak zmniejszyć ryzyko?

Zagrożenie rakiem szyjki macicy dotyczy wszystkich kobiet, w tym dziewczynkom powyżej 10 roku życia.

Szczepienia przeciwko HPV uważa się za jeden z podstawowych elementów programów zapobiegania i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Pamiętaj, że:

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) przenoszony jest wskutek kontaktów seksualnych lub poprzez wspólne korzystanie z rzeczy przeznaczonych do higieny osobistej, np. ręcznik, bielizna.

Ważne dokumenty:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu obowiązkowych szczepień ochronnych oraz zasad przeprowadzania i dokumentacji medycznej oraz zgodnie z treścią Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r., w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, szczepienia u dzieci wykonujemy wyłącznie na podstawie dwóch oryginalnych dokumentów:

• karty szczepień
• książeczki szczepień (znajduje się w książeczce zdrowia dziecka)

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i zaszczep je.

UA EN PL
Przejdź do zawartości