Pielęgniarka szczepi uśmiechnięte niemowle

SZCZEPIENIE PRZECIW
MENINGOKOKOM DLA DZIECI

Co to są meningokoki?

Niezwykle groźne zakażenie meningokokowe jest wywoływane przez bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zwane również meningokokami. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą.

Najbardziej narażone są dzieci od 3 mies. – 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16- 21 lat. Meningokoki kolonizują jamę nosowo-gardłową zdrowych osób (tzw. nosicieli), nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów.

Błyskawiczne meningokoki

Najbardziej niebezpieczna jest inwazyjna choroba meningokokowa (IChM), która obejmuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę (posocznicę), rozwija się bardzo szybko, jest obarczona wysoką śmiertelnością i trwałymi powikłaniami. Należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka. Meningokoki wywołują tzw. inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), która nawet w ciągu 24 godzin może doprowadzić do śmierci.

Niestety, w skali światowej odnotowuje się rocznie aż 1,2 mln przypadków IChM (z czego 135 000 przypadków prowadzi do zgonu).

Zalecany preparat: Bexsero, Nimenrix, Neisvac C
Kwalifikacja do szczepienia przez lekarza pediatrę.

Nie bagatelizuj

Nawet u 1 na 5 chorych, którzy pokonali IChM, występują trwałe powikłania, takie jak np.:
utrata słuchu, amputacje kończyn, zaburzenia neurologiczne lub blizny skórne.

Pamiętaj, że:

• Przenoszenie meningokoków odbywa się drogą kropelkową.
• Inwazyjna choroba meningokokowa stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.
• Za większość przypadków IChM odpowiadają meningokoki serogrupy B i C.

Ważne dokumenty:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu obowiązkowych szczepień ochronnych oraz zasad przeprowadzania i dokumentacji medycznej oraz zgodnie z treścią Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r., w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, szczepienia u dzieci wykonujemy wyłącznie na podstawie dwóch oryginalnych dokumentów:

• karty szczepień
• książeczki szczepień (znajduje się w książeczce zdrowia dziecka)

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i zaszczep je.

UA EN PL
Przejdź do zawartości