Uśmiechnięta starszy mężczyzna przytula starszą kobietę

SZCZEPIENIE PRZECIW
PNEUMOKOKOM DLA DOROSŁYCH

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki są nadzwyczaj niebezpiecznymi bakteriami, które bytują w jamie nosowo-gardłowej u 40%-70% osób dorosłych i dzieci (jest to tzw. stan nosicielstwa), a sprzyja mu w dużym stopniu bezzasadne i częste stosowanie antybiotyków, np. w infekcjach wirusowych, takich jak grypa czy przeziębienie. Co istotne, u osób będących nosicielami, bakterie te nie wywołują żadnych objawów.

Zakażenia są zwykle powodowane przez bakterie występujące na śluzówkach osób, u których nie dawały one do tej pory żadnych objawów (są to tzw. infekcje endogenne).

Grupa ryzyka

W szczególności narażone są dzieci i osoby starsze powyżej 50 roku życia.

Z wiekiem zazwyczaj systematycznie spada odporność organizmu i istotnie wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych chorób bezpośrednio spowodowanych przez pneumokoki. Ich przebieg może być dramatyczny a finał nawet zakończyć się zgonem lub trwałymi następstwami tj. niedosłuch lub głuchota), zwłaszcza o charakterze neurologicznym (np. padaczka).

Zalecany preparat: Prevenar 13
Kwalifikacja do szczepienia przez lekarza POZ.

Kiedy się zaszczepić?

Do zakażenia bakteriami pneumokoków dochodzi drogą kropelkową, co oznacza, że można się zarazić nawet przez kichnięcie osoby będącej nosicielem bakterii.

Pamiętaj, że:

Pneumokoki są jednymi z najbardziej agresywnych bakterii wywołującymi poważne choroby i infekcje, które mogą prowadzić do licznych powikłań, w tym do niepełnosprawności umysłowej, niedosłuchu, zaburzenia widzenia lub niedowładu kończyn.

Ważna informacja:

Zakażenia pneumokokowe są coraz częściej wywoływane przez szczepy oporne na antybiotyki, w tym również najbardziej niebezpieczne szczepy wielolekooporne. W takiej sytuacji wobec bezradności terapii, szczepienia pozostają jedynym skutecznym sposobem ochrony przed tymi zakażeniami.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zaszczep się.

UA EN PL
Przejdź do zawartości