SZCZEPIENIE PRZECIW
PNEUMOKOKOM DLA DZIECI
Co to są pneumokoki?
Zakażenia pneumokokowe są wywoływane przez bakterię zwaną pneumokokiem wytwarzającą otoczkę polisacharydową, która warunkuje rozwój określonych objawów. Spośród 90 znanych typów pneumokoków, tylko niektóre są niebezpieczne dla człowieka.
Bakterie mogą dostać się do krwi i wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę (posocznicę). Jeżeli dochodzi do najcięższego scenariusza – zajęcia narządów wewnętrznych (tak zwanej inwazyjnej choroby pneumokowej) wiele dzieci umiera albo ma trwałe uszkodzenia narządów, w szczególności mózgu.
Zapalenie ucha
Nawet 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola może mieć bakterie w nosie i gardle, nie mając objawów, ale narażając inne osoby wrażliwe na zakażenie – zjawisko to nazywamy nosicielstwem.
Najczęściej pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego, które u niektórych dzieci kończy się trwałą głuchotą.
Zalecany preparat: Prevenar 13
Kwalifikacja do szczepienia przez lekarza pediatrę.
Jaka jest grupa ryzyka?
Najbardziej narażone na zakażenia wywołane przez pneumokoki są dzieci do 5. roku życia, a szczególnie przed ukończeniem 2 roku życia ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego.
Pamiętaj, że:
• Najbardziej narażone są małe dzieci do 5 lat i osoby starsze powyżej 65 lat.
• Pneumokoki coraz częściej stają się oporne na antybiotyki.
• Masowe szczepienia małych dzieci chronią też pośrednio osoby starsze, które najczęściej zakażają się od dzieci.
Zakażenia pneumokokowe są jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności dzieci na świecie, co roku umiera ponad 1,5 mln osób z powodu zakażeń pneumokokowych, z tego ok. 1 mln z powodu zapaleń płuc. W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 700 przypadków pneumokokowych zakażeń inwazyjnych. Liczba zakażeń nieinwazyjnych nie jest dokładnie znana. Ocenia się, że na pneumokokowe zapalenie płuc choruje co najmniej kilkanaście tysięcy osób, a na zapalenie ucha środkowego kilkadziesiąt tysięcy osób.
Ważne dokumenty:
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu obowiązkowych szczepień ochronnych oraz zasad przeprowadzania i dokumentacji medycznej oraz zgodnie z treścią Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r., w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, szczepienia u dzieci wykonujemy wyłącznie na podstawie dwóch oryginalnych dokumentów:
• karty szczepień
• książeczki szczepień (znajduje się w książeczce zdrowia dziecka)
Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i zaszczep je.