Uporczywe bóle kręgosłupa

przychodnia medyczna - warszawa-babice - blog-6

Chyba nie ma osoby, która nigdy nie doświadczyła bólu kręgosłupa. Jednym doskwiera krzyż, innym odcinki lędźwiowy, piersiowy lub szyjny. Na większość tych problemów pracujemy całe życie. Przyczynami powstania dolegliwości bólowych są m.in. ciężka praca, nieprawidłowa postawa, nasilony stres czy brak aktywności fizycznej. Znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne oraz przebyte urazy.

Jak pokonać ból kręgosłupa?

Gdy pojawi się ostry ból lub gdy dolegliwości utrzymują się miesiącami, a nawet latami, należy udać się do specjalisty. Im dłużej trwa ból, tym trudniej go wyleczyć, w związku z czym nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza lub terapeuty. Przewlekła dolegliwość powoduje powstanie pamięci bólowej, ograniczenia ruchomości oraz chemicznego uwrażliwienia tkanek wokół zapalonego miejsca.

Czego nie robić?

Zdarza się, że pacjent chcąc ulżyć sobie w bólu popełnia błędy, które mają efekty przeciwne do zamierzonych – m.in. stosuje leki przeciwbólowe, które chwilowo zmniejszają ból, lecz nie likwidują jego przyczyn. Wiele ćwiczeń i schematów postępowania w konkretnych przypadkach bólowych można znaleźć w internecie, jednak należy pamiętać, że każda dolegliwość jest nieco inna. To, co jednej osobie pomoże, drugiej może zaszkodzić. Z dystansem należy też traktować wszelkich cudotwórców, którzy wsuwają dyski, wciskają przepukliny, nastawiają kręgi, leczą magicznymi lampami czy ziołami z egzotycznych krajów. Zazwyczaj to tylko wiara w cudowne zjawiska sprawia, że czujemy się trochę lepiej.

Jak się leczyć?

Aby w prawidłowy sposób leczyć dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem należy w pierwszej kolejności prawidłowo je zdiagnozować. Każdy ma inne dolegliwości bólowe i chociaż czasem objawy są bardzo podobne, to przyczyna może być różna. Dlatego leczenie pacjenta musi być dobrane do jego indywidualnych potrzeb. Każda jednostka chorobowa wymaga innego, indywidualnego podejścia, które jest warunkiem pozytywnego zakończenie procesu leczenia.

Kręgosłup człowieka to narząd ruchu, który ochrania rdzeń kręgowy przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także narząd podporowy. Jest to również wspaniały przykład zależności między budową a funkcją. Składają się na niego 24 ruchome kręgi rozdzielone od siebie krążkami międzykręgowymi (tzw. dyskami) oraz kość krzyżowo-guziczna. Każdy odcinek kręgosłupa ma charakterystyczne kręgi, których kształt jest zdeterminowany pełnioną przez nie funkcją. W odcinku szyjnym występuje siedem małych kręgów, które pozwalają na dużą ruchomość głowy we wszystkich kierunkach. Najdłuższy -odcinek piersiowy zbudowany z 12 kręgów połączonych z żebrami ma stosunkowo małą ruchomość. Na odcinek lędźwiowy, który łączy się z kością krzyżową, składa się pięć masywnych kręgów pozwalających na znaczą ruchomość we wszystkich płaszczyznach. Cała ta ruchoma kolumna zabezpieczona jest aparatem mięśniowo-więzadłowym.

Jeżeli odczuwasz dolegliwości bólowe, nie zwlekaj z rozpoczęciem terapii. Zgłoś się do centrum medycznego Arnica w Starych Babicach, gdzie zajmą się tobą wykwalifikowani specjaliści, którzy
w oparciu o najnowszą wiedzę z zakresu medycyny ortopedycznej prowadzą badanie i terapie pacjentów z ostrymi oraz przewlekłymi bólami kręgosłupa. Wykorzystując techniki z zakresu terapii manualnej oraz osteopatii pomagamy pacjentom w szybkim powrocie do zdrowia i sprawności.
W naszej przychodni uzyskasz pomoc w przypadkach min.: dyskopatii odcinka lędźwiowego, szyjnego, rwy kulszowej oraz ramiennej.

Tomasz Skarzyński
mgr fizjoterapii

UA EN PL
Przejdź do zawartości