Terapia naturalna i osteopatia

przychodnia medyczna - warszawa-babice

Przedstawiamy Państwu wywiad z mgr fizjoterapii Maciejem Zawadzkim z Centrum Medycznego Arnica w Starych Babicach.

Kim Pan jest?

Jestem mgr fizjoterapii, absolwentem Wydziału Rehabilitacji na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Terapeutą Manualnym. Obecnie doskonale swój warsztat z dziedziny osteopatii na prestiżowej Międzynarodowej Uczelni Flanders International College of Osteopathy.

Czym dla Pana jest medycyna manualna i osteopatia?

Dla mnie jest to sztuka, poszukiwanie pierwotnej przyczyny problemu,
który przekłada się u pacjenta na odczuwanie bólu lub dysfunkcje narządów ruchu, dolegliwości trzewne czy oddechowe. Uważam, że znalezienie przyczyny pierwotnej, bez dodatkowych narzędzi np. rezonansu czy RTG wymaga sporych kwalifikacji i umiejętności, a przede wszystkim obserwacji, wnikliwego słuchania pacjenta i poznania funkcjonowania aparatu ruchowego. Terapia manualna i osteopatia są istotnymi dziedzinami medycyny wyróżniającymi się spośród innych przede wszystkim holistycznym podejściem do pacjenta. Badając pacjenta wracam do przyczyny pierwotnej, np. jeżeli pacjent przychodzi z bólem łokcia, to nie skupiam się jedynie na badaniu łokcia, tylko na badaniu całego pacjenta, bo ból może pochodzić od kręgosłupa szyjnego, stawu barkowego, czy być dysfunkcją pomiędzy kością łokciową a promieniową. Oczywiście może też stanowić problem samego łokcia, ale należy zawsze wykluczyć inne przyczyny wyżej wymienionego problemu.

Dlaczego mam się udać do terapeuty manualnego a nie innego specjalisty?

Jeżeli wizyta u specjalisty z zakresu fizjoterapii nie jest w stanie pomóc, to wtedy dobrym krokiem jest zwrócenie się do takiej osoby jak ja, bo jeżeli chodzimy do jednego, drugiego, trzeciego specjalisty z tym samym problemem i żaden nie jest w stanie nam pomóc, to oznacza, że trzeba szukać przyczyny bólów w innym miejscu. Często w klasycznej fizjoterapii uczą nas szukania problemu lokalnie, np. jeżeli przychodzi pacjent z bólem kolana to badamy od razu to kolano i tylko kolano, szukając  przyczyny problemu wyłącznie w jego obrębie, a problem może tkwić gdzie indziej. W przypadku bólu kolana może to być np. nieprawidłowe ustawienie kości skokowej, które przekłada się na zaburzenie biomechaniki kolana lub artroza stawu biodrowego rzutująca ból w stronę kolana.

Czym terapia manualna i medycyna osteopatyczna się wyróżnia?

Właśnie owym holistycznym podejściem do problemu pacjenta. Jest to ogromny plus, ponieważ nie skupiamy się na problemie lokalnym, na miejscu gdzie pojawia się ból, tylko poszukujemy, dlaczego może boleć. Zawsze zadajemy sobie pytanie – dlaczego boli? W diagnozie manualnej i osteopatycznej nie istnieje odpowiedź – „boli, bo w tym wieku ma już prawo” albo „boli, bo musi boleć”.  Zawsze szukamy przyczyny pierwotnej.

Komu polecałby Pan terapię manualną i techniki osteopatyczne?

Terapia manualna i osteopatia jest o tyle wielką gałęzią medycyny, iż niemalże każdy pacjent może się do nas zgłosić, czy jest to pacjent z problemem bólowym, czy też zauważa inne dysfunkcje w obrębie swojego organizmu np. problemy z lokomocją, czy funkcjonalnym wykorzystywaniem swoich kończyn, ale również z problemami oddechowymi czy trawiennymi. Osteopatia i terapia manualna to tak szeroki dział medycyny, że nawet zdrowy człowiek może do nas przyjść i uzyskać pomoc np. w redukcji stresu i napięcia, bo wówczas możemy pracować na układzie sympatycznym bądź parasympatycznym przez co jesteśmy w stanie tonizować, bądź stymulować układ nerwowy.

W jakim wieku mogą zgłaszać się do Pana pacjenci?

Zarówno osoby starsze jak i w młodym wieku. Oczywiście im osoba młodsza,
tym łatwiej wyeliminować dany problem. W przypadku osób starszych- jeżeli zmiany strukturalne są utrwalone i powodują one ból, to też należy zobaczyć,
która to struktura. W medycynie manualnej i osteopatii działamy według reguły „struktura zarządza funkcją” i nie możemy oczekiwać cudu. Należy realnie patrzeć na problem z jakim przychodzi do nas pacjent. Należy potrafić to rozgraniczyć.

A jeżeli trafia do Pana osoba  z konkretną diagnozą i zaleceniem  lekarskim wykonania określonych zabiegów?

Nigdy nie podważam tego co mówi lekarz, czy inny specjalista. Biorę pod uwagę opinie uzyskane od innych nie podważając czyjegokolwiek autorytetu, co nie zmienia faktu, że zawsze sam badam pacjenta. Nie wyobrażam sobie rozpocząć leczenia bez wcześniejszego zdiagnozowania problemu, bo z jednej strony należy zająć się  leczeniem tego, co zdiagnozował inny specjalista i co np. wykazują badania obrazowe, a z drugiej strony należy zająć się leczeniem problemu, z którym zgłasza się pacjent w kontekście poszukiwania pierwotnej przyczyny bólu, czy dysfunkcji, bo te są często niewidoczne w lokalnym badaniu. Reasumując, niezależnie od tego, z jakiego typu bólem przychodzi do mnie pacjent zawsze muszę go obejrzeć, ponieważ po wejściu do mnie do gabinetu to ja jestem za niego odpowiedzialny.

W jakich schorzeniach terapia manualna i osteopatia jest skuteczna?

To jest dość szerokie pytanie. Medycynę manualną i osteopatię możemy podzielić na różne kategorie: wisceralną, strukturalną, trzewną, czaszkowo-krzyżową. Dopiero po tym rozbiciu można powiedzieć, że pomagamy w bardzo wielu przypadkach z tych kategorii np. we wszelkiego rodzaju przeciążeniach, dysfunkcjach ruchowych i czuciowych.

Jak długo trwa terapia?

To zależy od tego w jakim stanie przychodzi do nas pacjent, jak długo zmagał się z bólem. Jeżeli mówimy o stanie – czy jest to stan podostry, chroniczny czy ostry. Już po pierwszym spotkaniu jesteśmy w stanie ocenić ile potrwa leczenie. U niektórych pacjentów jest to kwestia jednego spotkania, u innych pięciu lub więcej. Oczywiście o tym, ile będzie trwał proces leczenia zawsze informujemy pacjenta już na pierwszej wizycie, bo jesteśmy w stanie to przewidzieć po wstępnej diagnostyce.

Czy Pan jako terapeuta manualny współpracuje z innymi specjalistami, czy jest taka potrzeba?

Zawsze jestem otwarty na współpracę. Przez to, że jestem również fizjoterapeutą wiem jakie korzyści płyną z samej fizjoterapii od strony kinezyterapii jak i fizykoterapii, więc jeżeli przyjmuję pacjenta, którego leczę i widzę, że bardzo dobrze reaguje, ale jednak jeszcze lepsze i szybsze rezultaty uzyska poprzez stymulację  fizykoterapeutyczną np. laserem, to oczywiście chciałbym wtedy, aby taki pacjent skierował się do fizjoterapeuty, który wykona taki zabieg. Podobnie jest w przypadku treningu medycznego. Widzę bardzo duże powiązanie pomiędzy fizjoterapią, a terapią manualną i osteopatią. Uważam, że z połączenia i współdziałania tych metod leczniczych płynie ogromna korzyść dla pacjenta.

Dlaczego wybrał Pan pracę w Centrum Medycznym Arnica ?

Lubię pracę w zespole i lubię wyzwania. Do Centrum trafiają pacjenci, którym chcę i mogę pomagać. Każdy pacjent jest tu inny i dostarcza mi możliwości radzenia sobie z różnymi, nierzadko trudnymi przypadkami – a ja lubię wyzwania i czuję się do nich kompetencyjnie przygotowany.

Jakie ma Pan osobiste sukcesy w swojej pracy klinicznej?

Uzyskuję bardzo dobre opinie zwrotne od moich pacjentów, o czym może świadczyć prężnie funkcjonująca „poczta pantoflowa” – pacjenci polecają mnie swojej rodzinie, znajomym. Jestem bardzo zadowolony z pracy z pacjentami, bo wkładam w to całe moje serce.

Dziękuję za rozmowę.

Mgr Maciej Zawadzki przyjmuje pacjentów we wtorki i czwartki w Centrum medyczne ARNICA, ul. Rynek 10, 05-082 Stare Babice

 Maciej Zawadzki jest absolwentem studiów magisterskich na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Swoją pracę kliniczną z pacjentami prowadzi od 2010 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał współpracując m.in. z Centrum Rehabilitacji Pod Dębami oraz Kliniką Asajo-Med, gdzie prowadził terapię indywidualną pacjentów z dolegliwościami chorób narządu ruchu i trening medyczny.

Uczestnik wielu kursów i warsztatów podyplomowych: m.in. Terapia Manualna wg konceptu Kaltenborn-Evjenth; Osteopatyczne krótkodźwigniowe techniki manipulacyjne kręgosłupa w oparciu o koncepcję prof. Hartman’a; PNF; Kinesio Taping Association Part 1 and 2.

Specjalizuje się i stale poszerza swoją wiedzę w rehabilitacji ortopedycznej
i neurologicznej w zakresie diagnostyki funkcjonalnej, terapii manualnej oraz treningu indywidualnego. Zajmuje się w szczególności terapią bólów kręgosłupa i stawów obwodowych kończyn. Dba o indywidulny dobór metod i technik terapeutycznych oraz kompleksowe podejście do pacjenta.

UA EN PL
Przejdź do zawartości