Pielęgniarka szczepi uśmiechnięte niemowle

SZCZEPIENIE PRZECIW
ROTAWIRUSOM DLA DZIECI

Co to są rotawirusy?

Rotawirusy wywołują gwałtowną biegunkę, wymioty oraz gorączkę co w konsekwencji prowadzi do odwodnienia dziecka i kończy się pobytem w szpitalu.

Wystarczy krótkotrwały kontakt z osobą zakażoną wirusem lub z zainfekowanym przedmiotem by Twoje dziecko zachorowało.

Infekcja rotawirusowa jest ostrą chorobą zakaźną, która wywołuje objawy głównie u małych dzieci poniżej 5 r.ż. Okres inkubacji infekcji rotawirusowej wynosi 12-96 godzin. Zakażenie przenosi się przez brudne ręce, przez zanieczyszczone przedmioty lub drogą kropelkową.

Po przedostaniu się do organizmu, wirusy uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, wywołując stan zapalny żołądka i jelit.

Szczepionkę przeciwko rotawirusom można przyjąć jednocześnie z innymi, znajdującymi się w programie szczepień ochronnych szczepieniami, zarówno monowalentnymi jak i skojarzonymi.

Szczepionka chroni 85-98% szczepionych dzieci przed hospitalizacją z powodu biegunki rotawirusowej.

Typowe objawy:

Do głównych objawów infekcji rotawirusowej należą gorączka do 40oC, wymioty, biegunka (wodniste, żółtozielone stolce, zwykle bez krwi i śluzu), utrata łaknienia oraz odwodnienie.

Zalecany preparat: Rotarix
Kwalifikacja do szczepienia przez lekarza pediatrę.

Kiedy zaszczepić dziecko?

Pierwszą dawkę szczepionki można podać już po ukończeniu 6. tygodnia życia dziecka, druga dawka jest zalecana po 28 dniach od pierwszej dawki.
Cały cykl szczepień najlepiej zakończyć przed upływem 16. tygodnia a najpóźniej przed upływem 24. tygodnia życia dziecka.

Pełną odporność przed rotawirusami uzyskuje się po przyjęciu 2 dawek szczepienia.

Pamiętaj, że:

• Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrych biegunek zakaźnych u dzieci do 5 roku życia.
• Szczepienia nie chronią w pełni przed zakażeniem, ale są bardzo skuteczne w zapobieganiu przed hospitalizacją.

Każde dziecko przechodzi je chociaż raz, a niektóre – wielokrotnie. Najmłodsze dzieci mogą się szybko odwodnić i nawet umrzeć, jeżeli rodzice nie zdążą dotrzeć do szpitala. Oszacowano, że rocznie w Polsce występuje 200 tys. zachorowań, prowadzących do 52 tys. porad ambulatoryjnych i 6,5 tys. hospitalizacji. Szacuje się, że przed wprowadzeniem szczepień, w 2004 r., na świecie dochodziło do 111 milionów zachorowań, z czego ponad 500 tys. dzieci umierało.

Ważne dokumenty:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu obowiązkowych szczepień ochronnych oraz zasad przeprowadzania i dokumentacji medycznej oraz zgodnie z treścią Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r., w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, szczepienia u dzieci wykonujemy wyłącznie na podstawie dwóch oryginalnych dokumentów:

• karty szczepień
• książeczki szczepień (znajduje się w książeczce zdrowia dziecka)

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i zaszczep je.

UA EN PL
Przejdź do zawartości