Rehabilitacja wad postawy
Uwaga!!!
Ośrodek Dziennej Rehabilitacji dla Dzieci został przeniesiony do nowej lokalizacji:
Kaputy, ul. Umiastowska 50A
1. Metoda PNF
PNF – jest metodą neurofizjologiczną, opartą na najnowszych osiągnięciach nauk medycznych. Opierając się na budowie anatomicznej człowieka, PNF proponuje ruchy naturalne, w trzech płaszczyznach, które są wykorzystywane w codziennych aktywnościach. Terapia jest bezbolesna i funkcjonalna, dostosowana do potrzeb ruchowych dziecka.
W metodzie PNF dużą uwagę przywiązuje się do pojęcia kontroli motorycznej czyli współdziałania między mobilnością i stabilnością ciała.
PNF przeznaczony jest dla dzieci z :
– wadami postawy, skoliozą
– zespołem Downa
– dystrofią mięśniową
– rdzeniowym zanikiem mięśni
– przepukliną oponowo – rdzeniową
– uszkodzeniem rdzenia kręgowego lub splotu ramiennego
2. IGLI – dynamiczne wkładki
Są to najwyższej jakości wkładki ortopedyczne stworzone by uzyskać optymalne, indywidualnie dopasowane podparcie dla stopy. Jest to sensomotoryczny środek pomocniczy w terapii stóp i całego ciała.
Wkładki składają się z kilku warstw:
– włókna zapewniającego stabilność przy zachowaniu pełnych funkcji ruchowych;
– miękkiej wyściółki zapewniającej komfort poprzez amortyzację wstrząsów i równomierne rozłożenie nacisku na całą powierzchnię stopy;
– punktów korekcyjno-pobudzających, które pozwalają na indywidualne dopasowanie wkładki mających wpływ na ułożenie stopy i całego ciała oraz pobudzających mięśnie do pracy.
Dzięki zastosowaniu wkładek można uzyskać efekt stabilizujący stopę, efekt korygujący ustawienie stopy lub efekt odciążenia i amortyzacji.
Na wizycie diagnostycznej ocenie zostaje poddana całościowo postawa pacjenta zarówno w warunkach statycznych – stojąc, jak i dynamicznych. Następnie ocenie poddana jest ruchomość poszczególnych stawów, która, jeśli występują odstępstwa od normy, może mieć znaczący wpływ na rozwój wad postawy i dolegliwości bólowych. Do kontroli ukształtowania stóp wykorzystywane są podoskop i podograf, dzięki którym można ocenić czy nacisk stopy na podłoże jest prawidłowy.
Jeśli zasadne jest zastosowanie wkładek to fizjoterapeuta indywidualnie dopasowuje je tak żeby uzyskać pożądany efekt stabilizujący stopy, korygujący ustawienie stopy lub efekt odciążenia i amortyzacji.
Jeżeli zastosowanie wkładek nie jest potrzebne to cały pozostały czas poświęcany jest na terapię oraz edukację odnośnie ćwiczeń do wykonania w domu.
Wskazania do stosowania wkładek:
– koślawienie kolan i stóp;
– asymetryczne ustawienie miednicy;
– nieprawidłowe ukształtowanie stopy (np. stopa wydrążona, płaska, płasko-koślawa itp.);
– drętwienie i mrowienie w obrębie przodostopia;
– bolesność stóp;
– szybko męczące się stopy;
– nadmierne obciążanie stóp (sport, zbyt duża masa ciała itp.);
– ostroga piętowa.