Czy możemy żywieniem wpłynąć na starzenie się skóry?
Pożywienie jest fundamentem naszego istnienia ludzkiego, a dieta jest kardynalnym sposobem pozyskiwania przez nasz organizm substancji niezbędnych do wzrostu i utrzymania.
To co jemy jest ściśle związane ze zdrowiem skóry i jest niezbędne we wszystkich biologicznych procesach skóry, od młodości po starzenie się lub chorobę. Poziomy odżywienia oraz nawyki żywieniowe mogą naprawić uszkodzoną skórę, również mogą spowodować uszkodzenie skóry. Współczesna nauka dowiodła, że brak równowagi w żywieniu i złe nawyki żywieniowe są ważnymi przyczynami starzenia się skóry.
Kluczowy wpływ składników odżywczych i diety na starzenie się skóry:
Woda – utrzymuje wewnętrzną równowagę skóry i funkcje tkanek (np., starzenie się i stany zapalne w organizmie)
Białka – budowa i naprawa tkanek skóry (biorących udział w syntezie i metabolizmie białek), pośredniczenie w funkcjach fizjologicznych skóry i zaopatrzeniu w energię. Badania wykazały, że spożywanie wystarczającej ilości białka może pomóc w leczeniu odleżyn podczas gdy zarówno nadmierne, jak i niewystarczające spożycie białka jest szkodliwe dla gojenia się wrzodów.
Witaminy
Niedobór witamin wpływa na zdrowie skóry. Witaminy, jako składniki obrony przeciwutleniającej skóry, są najczęściej pobierane z pożywienia.
A – powszechnie stosowane składników przeciwstarzeniowych zapobiegają starzeniu się skóry.
B – związane są z zapaleniem skóry i pigmentacją.
C – uczestniczy w syntezie kolagenu w skórze i eliminacji wewnątrzkomórkowych reaktywnych form tlenu.
D – zmniejsza uszkodzenia DNA skóry, stany zapalne i fotokarcynogenezę.
E – zapobiega starzeniu się skóry.
Pierwiastki śladowe
Pierwiastki śladowe są ściśle związane z odpornością skóry i stanem zapalnym.
Miedź – zaangażowana w macierz zewnątrzkomórkową, syntezę i stabilizację białek skóry oraz angiogenezę.
Cynk – bierze udział w proliferacji i różnicowaniu keratynocytów naskórka.
Żelazo – ściśle związane z aktywnością enzymów antyoksydacyjnych w komórkach skóry.
Selen – niezbędny dla rozwoju i funkcji keratynocytów skóry. związany z aktywnością enzymów antyoksydacyjnych skóry.
Dieta i nawyki żywieniowe
Tłuszcz – wysoka zawartość tłuszczu jest związana ze stanem zapalnym skóry, niezbędne kwasy tłuszczowe biorą udział w syntezie lipidów i metabolizmie skóry. Dieta wysokotłuszczowa jest ściśle związana z różnymi chorobami, takimi jak otyłość, cukrzyca, stłuszczenie wątroby i starzenie się skóry.
Tytoń – zmienia grubość naskórka skóry, przyspiesza pigmentację skóry i martwicę skóry.
Alkohol – promuje proliferację keratynocytów, zmieniają przepuszczalność skóry, niszczą funkcję barierową skóry, wpływają na skład lipidowy skóry. Alkohol wpływa również na metabolizm trójglicerydów i cholesterolu.
Cukier i wypieki – związane z grubością skóry, AGE, autofagią i stanami zapalnymi. Dieta wysokocukrowa, promieniowanie ultrafioletowe i jedzenie smażonych potraw z grilla prowadzą do akumulacji AGE i przyspieszenia starzenia się skóry.
Ponadto, za szkodliwe dla zdrowia skóry uważa się również diety o wysokiej zawartości soli, przyprawowe i skrajnie wegetariańskie.
Starzenie się skóry to złożony i długotrwały proces biologiczny, na który wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe. Obecna wiedza ludzi na temat diety poprawiającej starzenie się skóry jest wciąż niewystarczająca. Żeby uzyskać więcej informacji na ten temat, zapraszamy na konsultacji dieto terapeutyczne oraz na skuteczne zabiegi do naszych kwalifikowanych specjalistów Gabinetu Odnowy Biologicznej w CM Arnica .
Żródło: Changwei Cao , Zhichao Xiao , Yinglong Wu , Changrong Ge
Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food
Nutrients, 2020 Mar 24;12(3):870, doi: 10.3390/nu12030870.
Dieta anti-aging skin
Gabinet Odnowy Biologicznej
Dietoterapeuta
Lesya Sowińska