Kompleksowa rehabilitacja po porodzie
Ciąża i poród to bardzo specyficzny czas w życiu kobiety, który również w znaczący sposób wpływa na mięśnie przepony moczowo-płciowej.
REEDUKACJA POPORODOWA
Zarówno ciąża, jak i poród mogą narazić kobietę na wystąpienie dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu czy obniżenie narządu rodnego. Wdrożenie profilaktyki już w trakcie ciąży i wczesna reedukacja poporodowa poprawiają w znaczący sposób kondycję mięśni, pomagają kobiecie cieszyć się zdrowiem intymnym i w odpowiedni sposób o nie zadbać.
Projekt obejmuje konsultacje, zabiegi i ćwiczenia w następujących zakresach tematycznych:
1. Najczęstsze problemy po porodzie.
2. Forma fizyczna i psychiczna po porodzie.
3. Pielęgnacja okolic intymnych po porodzie.
4. Antykoncepcja przy karmieniu piersią.
5. Metody korekcji zespołu relaksacji pochwy (nadmiernego rozciągnięcia pochwy w wyniku osłabienia tkanek ściany pochwy i struktur ją otaczających) i poprawa jakości życia seksualnego.
6. Metody korekcji wysiłkowego nietrzymania moczu.
7. Metoda laserowego usuwania blizn po cesarskim cięciu i rozstępów skórnych.
Metodyka realizacji projektu:
Pierwszym elementem projektu są badania przesiewowe pacjentek realizowane przez ginekologa. Badanie to obejmuje: badanie ginekologiczne, szczegółowy wywiad ginekologiczny, rozmowa z lekarzem na temat problemów pacjentki z zakresów obejmujących tematykę projektu i przedstawienie przez lekarza ginekologa możliwych rozwiązań i ścieżki dalszego leczenia. Jeżeli wystąpi taka konieczność, lekarz może skierować pacjentkę na dalsze badania szczegółowe dotyczące jej stanu zdrowia.
Badanie przesiewowe nie obejmuje: badania USG ani badań laboratoryjnych. Czas trwania takiego badania przesiewowego to około 20 minut.
W wyniku badania, pacjentka zostanie zakwalifikowana przez lekarza ginekologa do odpowiedniej grupy pacjentek w zależności od potrzeb jakie jej dotyczą oraz zostanie jej zaproponowane dalsze postępowanie w celu realizacji wszystkich jej potrzeb związanych z poprawą samopoczucia i ochroną zdrowia. Nie oznacza to wcale grupowego, czy też „sztampowego” podejścia do tematu. Każda pacjentka będzie traktowana indywidualnie, indywidualne również będą działania medyczne jakie będzie proponował lekarz.
Mimo, że pacjentki kwalifikują się do tej samej grupy, to każda z nich może mieć inne przyczyny występowania problemów, inne oczekiwania oraz inne potrzeby wynikające z indywidualnych cech organizmu. Dlatego tak ważnym jest prawidłowe przeprowadzenie wywiadu z pacjentką w trakcie badania przesiewowego.