Konsultacje psychiatryczne i psychologiczne w CM ARNICA mające na celu pomoc pacjentom dotkniętym depresją
Celem Projektu: Poprawa profilaktyki i zmniejszenie nierówności w zdrowiu poprzez wdrożenie modelu telemedycznego w dziedzinie psychiatrii. Projekt jest pilotażowy, ma na celu usprawnienie procesu komunikacji i przekazywania danych pomiędzy pacjentem, a innymi uczestnikami systemu opieki zdrowotnej.
Bezpieczeństwo informacji Pacjenta:
1. Podstawową formą dokumentacji medycznej w Projekcie są nagrania z wideokonsultacji pacjenta.
2. W Projekcie zastosowano System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji i System Ochrony Prywatności zgodny z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi, odpowiednimi normami i dobrymi praktykami.
3. Dane wymieniane za pomocą obrazu i dźwięku podczas przeprowadzanej wideokonsultacji z wykorzystaniem platformy telemedycznej Projektu kwalifikowane są jako dane „szczególne” (o zdrowiu) w rozumieniu art. 9 RODO – rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679.
4. Nawiązanie połączenia w celu przeprowadzenia wideokonsultacji z wykorzystaniem platformy telemedycznej Projektu odbywa się za pomocą łącza szyfrowanego i następuje wyłącznie ze strony lekarza lub innej upoważnionej osoby wykonującej zawód medyczny.
5. Klauzule informacyjne dotyczące ochrony danych osobowych i powiązanych z nimi danych o zdrowiu oraz zapisu wizyt przeprowadzonych w formie wideokonsultacji pacjenta uczestniczącego w Projekcie stanowią załączniki nr 4, 5.
Opis projektu: Projekt umożliwi pilotażowe wdrożenie i przetestowanie modelu telemedycznego w dziedzinie psychiatrii. Projekt zapewni wsparcie psychiatryczne w formie widokonsultacji, teleporady lekarza dla osób dotkniętych depresją i innymi chorobami psychicznymi, których duże rozprzestrzenienie wiąże się z: zubożeniem, utratą pracy, rozluźnieniem relacji oraz kontaktów rodzinnych i społecznych, wrażeniem utraty wpływu na swoje życie i wybory życiowe, brakiem możliwości realizowania swoich dotychczasowych aktywności, pasji i długotrwałych celów oraz kwarantanną lub leczeniem SARS CoV2, którzy w czasie izolacji społecznej potrzebują pomocy. Można zauważyć, iż odrębnym czynnikiem jest strach przed chorobą swoją lub bliskich, przez zachorowanie na inne schorzenia ze względu na przeciążenia opieki zdrowotnej, obawą przed skutkami powikłań jak i lękiem na niesprecyzowane aspekty życia. Są pacjenci, którzy potrzebują i oczekują bezpośredniej wizyty, twierdząc, że brakuje im naturalnych kontaktów, ale gro pacjentów o swojej psychice i doznaniach woli rozmawiać za pomocą telefonu lub skype uczestnicząc w teleporadzie. Zachęca ich to do otwarcia się i zaufania rozmówcy. Model telemedyczny w dziedzinie psychiatrii wskazuje, że poziom satysfakcji pacjentów nie różni się między opieką świadczoną bezpośrednio i zdalnie a w wielu przypadkach obserwuje się wyższy poziom satysfakcji pacjentów objętych opieką opartą na wideokonsultacjach.
Do kogo kierowany jest Projekt: Projekt kierowany jest do osób, które potrzebują wsparcia, które jeszcze nie uczestniczyły leczeniu, przerwały leczenie ze względu na brak dostępności, zaburzone psychicznie, które potrzebujące szeroko zrozumiałego wsparcia.
Ze wsparcie może skorzystać każda osoba bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, płeć, czy status zawodowy
Pacjentem zakwalifikowanym do udziału w Projekcie może być osoba, która spełnia łącznie następujące kryteria:
a) Wypełni i podpisze wszystkie wymagane dokumenty;
b) Posiada umiejętność obsługi smartfona, tabletu lub komputera;
c) Posiada dostęp do szerokopasmowego Internetu;
d) Posiada nr telefonu oraz adres poczty internetowej;
e) Posiada smartfon, tablet lub komputer wraz z kamerką i mikrofonem.
Projekt był realizowany od maja 2023 roku do stycznia 2024 roku. Miał na celu poprawę profilaktyki i zmniejszenie nierówności w zdrowiu poprzez wdrożenie modelu telemedycznego w dziedzinie psychiatrii oraz usprawnienie procesu komunikacji i przekazywania danych między pacjentem, a innymi uczestnikami systemu opieki zdrowotnej. Zapewniał wsparcie psychiatryczne w formie wideokonsultacji, teleporady dla osób z depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Kierowany był do osób, potrzebujących wsparcia bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, płeć czy status zawodowy.
Realizatorzy Projektu:
LIDER:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie
PARTNERZY:
- Wojewódzki Zespół Specjalistyczny w Rzeszowie
- ARNICA Olszewski i Wspólnik Spółka Jawna
- Przychodnia Rodzinna w Staszowie Sp. z o.o.
- Stowarzyszenie e-Polska +
- Value Creation Services AS (VCS) – Partner zagraniczny (Norwegia)
Okres realizacji Projektu: maj 2023 – styczeń 2024
Budżet: 2 903 600,00 zł, w tym 2 468 059,98 stanowią środki pochodzące z Funduszów Norweskich, a 435 540,02 zł stanowią środki pochodzące z budżetu państwa. Poniżej przestawiamy program.
Załączniki:
- Ulotka informacyjna nr 1
- Ulotka informacyjna nr 2
- Regulamin-Projektu
- Zal-1-do-Regulaminu-Formularz-rekrutacyjny
- Zal-2-do-Regulaminu-Upowaznienie
- Zal-3-do-Regulaminu-Upowaznienie_do_uzyskiwania_dokumentacji_medycznej
- Zal-4-do-Regulaminu-Klauzula_informacyjna
- Zal-5-do-Regulaminu-Klauzula_informacyjna_SPZOZ_Szczecin